Busy do niemiec z Nysy.

Jest jednym z najpiękniejszych miast na Opolszczyźnie, zaś znajdujące się tu zabytki sprawiły, że miasto to zyskało miano „śląskiego Rzymu”. Dawniej była stolica samodzielnego księstwa biskupiego, co najlepiej świadczy o jej ogromnej roli w regionie. W połowie XVIII wieku Nysa trafiła w ręce Prusaków, którzy wznieśli tu potężną twierdzę. Mimo poważnych zniszczeń, jakich doznało to piękne miasto podczas II wojny światowej, do dnia dzisiejszego zachowało się tu wiele wspaniałych zabytków. 
Jednym z nich jest wzniesiona w XV wieku katedra św. Jakuba i św. Agnieszki, która znajduje się w samym centrum miasta. Ta gotycka świątynia jest nie tylko najcenniejszą budowlą zabytkową w mieście, ale i najpiękniejszym kościołem w okolicy. Jej trójnawowe wnętrze prezentuje się wspaniale, nie brak w nim również cennych zabytków sztuki sakralnej. Ten najcenniejszy, to późnogotycki tryptyk, który można podziwiać w ołtarzu głównym. 

Katedra posiada aż 19 kaplic bocznych, a każda z nich posiada cenne wyposażenie. Jedną z ciekawszych jest kaplica chrztów z gotycką chrzcielnicą oraz kaplica Bracka. We wnętrzu tej okazałej świątyni warto zwrócić również uwagę na liczne epitafia datowane na XVI – XVIII wiek. 

Starówka to przede wszystkim piękne, zabytkowe kamienice. Zachował się m.in. Dom Wagi Miejskiej z XVII wieku, utrzymany w stylu niderlandzkim. Z innych zabytków warto odwiedzić dawny pałac biskupi, w którym obecnie znajduje się Muzeum Nyskie.