Busy do Holandii z Wrocławia

Wrocław może się pochwalić wieloma cennymi skarbami architektury oraz malowniczymi miejscami, którym z pewnością warto poświęcić swój czas. Jednym z tych miejsc, których podczas wycieczki po Wrocławiu nie można pominąć, jest rynek. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Wrocławski rynek to jeden z największych rynków w Polsce. Zajmuje on powierzchnię 3, 8 ha, a że jego historia sięga XIII wieku, cennych zabytków w jego rejonie nie brakuje. Uwagę przyciąga Stary Ratusz – ciekawy zabytek, w którego bryle łączą się ze sobą cechy typowe dla sztuki gotyku i renesansu. Charakterystyczną ozdobą tej budowli jest wieża, licząca sobie 66 m wysokości. Ciekawie prezentuje się też zegar, który można ujrzeć na wschodniej elewacji budynku. W piwnicach ratuszowych mieściła się słynna Piwnica Świdnicka (najstarsza restauracja w Europie), z kolei zabytkowe wnętrza tego gmachu są dziś z powodzeniem wykorzystywane jako placówka muzealna. Kto zajrzy do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, ten z pewnością nie będzie żałować. To wyjątkowe miejsce, które może się pochwalić i pięknymi meblami, i zabytkowymi pomieszczeniami.

Ciekawie prezentuje się też Nowy Ratusz z XIX wieku, w którym obecnie mieszczą się biura wrocławskich urzędników. Centralną część wrocławskiego rynku zajmują też zabytkowe kamienice, dawniej służące jako Sukiennice. Do dziś kamienice te pełnią role użytkową, a ich wnętrza sprawdzają się jako siedziby stowarzyszeń, galerie, kawiarenki oraz restauracje. Na rynku nie brak też pamiątek związanych z dawnym wymiarem sprawiedliwości. O tym, jakie kary wykonywano dawniej w tym mieście, w ciekawy sposób przypomina pręgierz – cenny zabytek, który dziś dla wielu mieszkańców Wrocławia stał się popularnym miejscem spotkań.

Zarezerwuj busa z Wrocławia i jedź z Voyagerem do Holandii - tel. 603 636 163

wrocław

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wizyty na wrocławskim rynku? Na pomnik Aleksandra Fredry, który do Wrocławia trafił po II wojnie światowej z odległego Lwowa, oraz na wybrukowany herb miasta, który znajduje się przy głównym wejściu do Starego Ratusza. Spotkać się tu można również z Krasnalami, które stały się wizytówką współczesnego Wrocławia.

Warto też przyjrzeć się kamienicom, które otaczają rynek. W ich gronie wyróżniają się: Kamienica pod Złotym Słońcem, Kamienica Dwór Polski oraz Kamienica Pod Złotą Koroną. Warto też zwrócić uwagę na Dom Handlowy Feniks, będący ciekawą pamiątką z początków XX wieku. To najstarszy dom handlowy, jakim może się pochwalić Wrocław, oraz jeden z cenniejszych zabytków architektury XX wieku, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po tym mieście.